Ticarət münaqişələri kəskinləşir
Finss.az - Mart ayında dünya iqtisadiyyatının ən böyük gücləri arasında ticarət münaqişələri daha da kəskinləşdi, bu isə qlobal bazarda əhəmiyyətli dəyişikliklərə yol açdı. Əsas iştirakçılar ABŞ, Çin, Avropa İttifaqı, Kanada və Meksika oldu. ABŞ və Çin arasında yeni tarif artımları, Avropa İttifaqının cavab tədbirləri və qlobal bazarlarda müşahidə olunan enişlər iqtisadi mühitin daha da qeyri-müəyyən olmasına səbəb oldu.
ABŞ, martın 1-dən etibarən Çin məhsullarına olan tarifləri 20%-ə qədər artırdı. Bu, Çin hökumətinin əvvəlki ticarət tədbirlərinə cavab olaraq həyata keçirildi. Öz növbəsində, Çin də ABŞ-ın aqrar məhsullarına, xüsusən soya paxlası və ət məhsullarına yeni məhdudiyyətlər tətbiq etdi. ABŞ fermerləri və təchizatçıları bu vəziyyətdən narahat oldu.
Avropa İttifaqı da ABŞ-ın ticarət tədbirlərinə cavab olaraq, bir sıra məhsullara, o cümlədən avtomobillər və elektronika üzərində tarifləri artırdı. Bu, Avropa və ABŞ avtomobil istehsalçılarının səhmlərinin qiymətlərinin əhəmiyyətli dərəcədə azalmasına səbəb oldu.
Ticarət münaqişələrinin gərginləşməsi fonunda, qlobal fond bazarlarında enişlər müşahidə olundu. Stoxx 600 indeksi 1,6%, Böyük Britaniyanın FTSE 100 indeksi 1,3%, ABŞ-ın Dow Jones indeksi isə 2,1% azaldı. Investorlar daha təhlükəsiz sərmayə vasitələri axtararaq, qızılın qiymətinə olan tələbatı artırdılar. Qızılın qiyməti 3128 dollar/troy unsiyasına çatdı.
ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi 2025-ci il üçün iqtisadi artım proqnozunu 2,1%-dən 1,7%-ə endirdi. Analitiklər ticarət münaqişələrinin daha da gərginləşməsinin yüzminlərlə iş yerinin itirilməsinə və qlobal tənəzzül ehtimalının artmasına səbəb ola biləcəyini bildirirlər.