Hindistan iqtisadiyyatında yavaşlama: 2025-ci ilin ilk rübü
Finss.az - Hindistan iqtisadiyyatı 2025-ci ilin ilk rübündə müəyyən çətinliklərlə üzləşib, lakin gələcək üçün müsbət proqnozlar hələ də mövcuddur.
Hindistanın Milli Statistika Ofisi (NSO) tərəfindən açıqlanan məlumatlara görə, ölkənin Ümumi Daxili Məhsulunun (ÜDM) 2024/25 maliyyə ili üçün 6,4% artacağı proqnozlaşdırılır. Bu, son dörd ilin ən aşağı artım göstəricisidir və hökumətin ilkin 6,5%-7% artım proqnozundan aşağıdır.
İstehlak xərcləri isə 7,3% artıb ki, bu da əvvəlki ilin 4%-lik artımından yüksəkdir. Bununla belə, sənaye istehsalı və özəl sektor investisiyalarında zəiflik müşahidə edilir.
Hindistan hökuməti 2025/26 maliyyə ili üçün iqtisadi artımın 6,3%-6,8% intervalında olacağını proqnozlaşdırır. Bir çox ekspertlər, Hindistanın 2031-ci ilə qədər dünyanın ikinci ən böyük iqtisadiyyatı olacağını və 2060-cı ilə qədər ən böyük iqtisadiyyata çevriləcəyini gözləyirlər.
Hökumət, iqtisadi yavaşlamanın qarşısını almaq və dayanıqlı inkişafı təmin etmək üçün yeni büdcə tədbirləri ilə çıxış edib. Vergi endirimləri, kapital xərcləri və tənzimləmə islahatları kimi tədbirlər iqtisadiyyatda daha sürətli artımı təmin etmək məqsədi güdür.
Hindistan iqtisadiyyatı qarşısında hələ də bəzi çətinliklər olsa da, hökumətin tətbiq etdiyi islahatlar və optimist proqnozlar, gələcəkdə mövcud iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşacağına işarə edir.