Mərkəzi Bankın sədrinin müşaviri Kirill Tremasov hesab edir ki, Rusiya Bankının proqnozuna görə inflyasiyanın 2026-cı ildə qayıtmalı olduğu 4%-lik hədəf gələn ilin birinci yarısında artıq yaxınlaşa bilər.
Finss.az xəbər verir ki, "Gələn il biz inflyasiyanın hədəfə qayıdacağını gözləyirik. Düşünürəm ki, gələn ilin birinci yarısında biz 4%-ə yaxınlaşmağı görə bilərik" deyə o, Volqoqrad vilayətinin biznes, ictimai birliklər və hakimiyyət nümayəndələri üçün Rusiya Bankının kredit siyasətini izah etmək üçün kommunikasiya sessiyasında bildirib.
Tremasov xatırladıb ki, Mərkəzi Bank İdarə Heyətinin aprelin 25-də uçot dərəcəsi ilə bağlı yeni proqnozunu açıqlayacaq: "Fevral ayı proqnozunda bu ilin sonunda inflyasiyanın 7-8% olacağı nəzərdə tutulurdu. Hazırda illik göstərici, yəni son 12 ayda qiymət artımı 10,2% təşkil edir".