Finss.az - Boeing, 737 MAX təyyarələrinin istehsalını ayda 38-dən 31-ə endirib.
Bu qərar, qanadların istehsalı ilə bağlı yaranan gecikmələrdən irəli gəlir. Air Current-in verdiyi məlumata görə, məlumat ABŞ-ın Vaşinqton ştatında yerləşən Boeing-in istehsal zavodunun işləri ilə tanış olan mənbələrə əsaslanır. Reuters də mövzu ilə bağlı məlumat yayıb.
Fevral ayında, Boeing-in zavodu qısa müddətə ayda 38 təyyarə istehsal edirdi, lakin qanadların montajı ilə bağlı tamamlanmamış işlərin kəskin artması səbəbindən bu göstərici 31-ə enib.
Boeing hələ də Reuters-in şərh istəklərinə cavab verməyib.
Amerikalı təyyarə istehsalçısı 2024-cü ildə keyfiyyət problemləri səbəbindən istehsalı kəskin şəkildə azaltmasından sonra, bu il 737 MAX təyyarələrinin istehsalını ayda 38-ə çatdırmağı hədəfləyir. Bu qərar, uçuşlardan dərhal sonra gövdə panelinin ayrılması məsələsi ilə əlaqəlidir.
Boeing-in səhmləri bazar ertəsi günü 1,59% ucuzlaşaraq, 19 martda qeydə alınan minimum qiymət olan 166,79 dollar səviyyəsinə enib. Bu gün isə premarket-də səhmlər 0,21% ucuzlayıb.
Hazırda InvestingPro-nun analizinə əsasən, Boeing səhmlərinin ədalətli dəyəri 131,95 dollar olaraq qiymətləndirilir ki, bu da mövcud qiymətdən 22,6% aşağıdır — 170,55 dollar.