SEC Coinbase-ə qarşı iddianı geri götürməyə hazırlaşır
ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası (SEC) ölkənin ən böyük kriptovalyuta birjasının operatoru Coinbase Global-a qarşı iddiasını geri götürməyə hazırlaşır, şirkətin açıqlamasında bildirilir.
Finss.az xəbər verir ki, 2023-cü ilin iyun ayında SEC Coinbase Global tərəfindən idarə olunan Coinbase Inc-i birja, broker və ya klirinq agentliyi kimi qeydiyyatdan keçmədən fəaliyyət göstərməkdə və təklifi qeydə almadan qiymətli kağızları satmaqda ittiham etdi.
SEC, Coinbase Inc. və Coinbase Global-a qarşı şikayətində deyilir: "Coinbase, hesabat və qeydiyyatdan qorunmaqdan məhrum olan və buna görə də əhəmiyyətli riskə məruz qalan investorlardan əməliyyat haqları toplamaqla, qismən milyardlarla dollar gəlir əldə etdi".
Tənzimləyici öz bəyanatında Coinbase-də ticarət edilən və aşağı dövriyyəyə malik kriptovalyutaları qiymətli kağızlara bərabər tutduğuna toxundu və birjanın onun yurisdiksiyasına aid olduğunu vurğuladı.